Spektakularne wzrosty WIG20 i przecena dolara. Inwestorzy rzucili się na akcje po odczycie inflacji w USA
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
14 lis 2023, 17:09

Spektakularne wzrosty WIG20 i przecena dolara. Inwestorzy rzucili się na akcje po odczycie inflacji w USA

Spadek październikowej inflacji w Stanach Zjednoczonych okazał się większy niż prognozowali eksperci. Pobudziło to popyt na rynku. WIG20 na dzisiejszej sesji notuje spektakularne wzrosty, a dolar spadki.

Na koniec sesji indeks WIG20 wzrósł o 4,85 proc. do ponad 2,2 tys. pkt, poziomu najwyższego od lutego 2022 r. Mocnej przecenie sięgającej 1,8 proc. ulega natomiast dolar. Dobre nastroje widać też na zagranicznych giełdach. W ten sposób inwestorzy reagują na dane dotyczące październikowego odczytu inflacji w USA.

WIG20 (góra) vs USDPLN (dół)

WIG20 vs USDPLN
 

Zobacz także: Najwyższy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych w USA od ponad 16 miesięcy

Inflacja niższa od prognoz

W październiku wskaźnik inflacji CPI w USA spadł z 3,7 proc. do 3,2 proc. Eksperci przewidywali, że sięgnie on 3,3 proc. Co więcej, inflacja bazowa osunęła się z 4,1 proc. do 4 proc. Jak wskazuje analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki, do wspomnianego odczytu przyczynił się w dużym stopniu spadek cen paliw, dzięki któremu ceny konsumenckie, w porównaniu z poprzednim miesiącem, nie wzrosły pierwszy raz od lipca 2022 r.

Październikowy odczyt może być jednocześnie kluczowym w kontekście grudniowej decyzji Fed dotyczącej stóp procentowych.

- Dzisiejsze niższe od prognoz odczyty praktycznie przekreślają szanse na to, że w grudniu Rezerwa Federalna zdecyduje się na podwyżkę. Amerykańska waluta bezpośrednio po danych ostro traciła na wartości. Kurs dolara spadał poniżej 4,1 po raz pierwszy od sierpnia. Kolejne miesiące powinny przynieść pogłębienie przeceny dolara – dodaje Sawicki.
 

Zobacz także: Stopy procentowe W USA pozostały bez zmian. Powell zostawia jednak otwarte drzwi dla dalszych podwyżek

Byki dochodzą do głosu

WIG20 zyskał ostatecznie 4,85 proc., pewnie przebijając poziom 2,2 tys. pkt. Z kolei WIG20 USD zyskał 6,88 proc. Inwestorzy najchętniej nabywali walory Cyfrowego Polsatu, LPP oraz PKO BP. Co ciekawe, drożeją akcje wszystkich firm z WIG20. Nieco gorzej sytuacja prezentowała się wśród spółek drugiej i trzeciej linii. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskiwały odpowiednio 2,9 proc. i 0,4 proc.
 

WIG20 XI 23


Na zagranicznych rynkach kupujący byli bardziej stonowani. Francuski CAC40 rósł o 1,5 proc., a niemiecki DAX – o 1,6 proc. Spośród amerykańskich indeksów najlepiej radził sobie technologiczny Nasdaq zyskujący 2,1 proc. S&P500 oraz Dow Jones Industrial podskoczyły odpowiednio o 1,8 proc, i 1,5 proc.

W takiej atmosferze mocno tracił dolar. Kurs pary USD/PLN spadał po południu o ponad 1,8 proc. do poziomu 4,06 zł. Z kolei para EUR/USD znalazła się powyżej poziomu 1,08 dolara.

Zobacz także: 12 spółek z GPW, których akcje mogą wzrosnąć ponad 25%, według analityków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.