Scope Fluidics przedstawił Scope Discovery i wyjaśnił jak zamierza tworzyć nowe projekty do przyszłej komercjalizacji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 cze 2023, 14:00

Scope Fluidics przedstawił Scope Discovery i wyjaśnił jak zamierza tworzyć nowe projekty do przyszłej komercjalizacji

Scope Fluidics, spółka biotechnologiczna, która w zeszłym roku przeprowadzeniem największą w historii polskiego rynku transakcję w sektorze life science, zaprezentowała plan rozwoju Scope Discovery. To wewnętrzna organizacja, która będzie odpowiadać za selekcję i analizę projektów, które docelowo mają stać się przedmiotem komercjalizacji. Po 3 miesiącach od startu nowej inicjatywy Scope Discovery zakwalifikował do analizy 12 projektów na różnym etapie rozwoju.

Scope Fluidics powołał wewnętrzną organizację Scope Discovery. Jest to zespół profesjonalistów odpowiadający za systemową selekcję, ocenę i dopracowywanie idei oraz koncepcji, by finalnie przekształcić je w profile konkretnych produktów z jak najwyższym prawdopodobieństwem sukcesu komercjalizacji poprzez transakcje strategiczne. Intencją jest, aby rozwijane projekty w ramach Scope Discovery celowały w globalne potrzeby ochrony zdrowia czy diagnostyki medycznej zdrowia.

„Główną myślą stojącą za Scope Discovery jest wypracowanie procesów i platformy do powtarzalnego tworzenia przełomowych wynalazków. Na tym się skupiamy, czyli na powtarzalnym generowaniu przełomowych technologii, przełomowych biznesów” - wyjaśnia współzałożyciel i prezes zarządu, prof. Piotr Garstecki.

Obecnie w Scope Discovery została zakończona pierwsza faza budowania zespołu. Zostali wybrani specjaliści w obszarach zarządzania, chemii, fizyki, mikrobiologii, matematyki, data science, socjologii, socjoekonomii oraz strategii produktu.

„Pierwsze miesiące działalności Scope Discovery przyniosły większe niż zakładaliśmy zainteresowanie współpracy ze strony naukowców i zespołów pracujących nad ciekawymi innowacjami” - precyzuje prof. Piotr Garstecki.
 

Działalność w modelu Venture Studio

Scope Discovery działa w sprawdzonym w USA i Europie Zachodniej modelu Venture Studio. Tworzy więc start-upy biotechnologiczne opracowujące wybrane projekty. Zapewnia im niezbędne zasoby, specjalistycznego know-how i wsparcie. Według statystyk, taka forma tworzenia innowacyjnych spółek biotechnologicznych skupionych na drug discovery, zapewnia istotnie wyższe stopy zwrotu z inwestycji przy jednocześnie szybszym tempie rozwoju w porównaniu do samodzielnie tworzonych start-up’ów.
 

Model i stopa zwrotu w modelu Venture studio

Venture Studio
Źródło: Scope Fluidics

Zobacz także: Scope Fluidics chce być platformą do generowania innowacyjnych rozwiązań i komercjalizować je na etapie walidacji rynkowej 

Koncentracja na technikach przepływowych

Scope Discovery ma mieć docelowo dobrze zbalansowane portfolio produktów. W jego strukturze mają znaleźć się projekty z obszaru diagnostyki i technik medycznych i inne innowacyjne projekty z wysokim potencjałem sukcesu.

Jednak najważniejszą i największą część w Scope Discovery mają stanowić projekty bazujące na technikach mikroprzepływowych, gdyż to właśnie w tym specjalizuje się Scope Fluidics. W tym kluczowym obszarze działalności spółka ma wypracowany szeroki know-how dotyczący wszystkich etapów rozwoju.

Zobacz także: Scope Fluidics zbliża się do rozpoczęcia Early Access Program systemu BacterOMIC i prezentuje rozwiązanie na największych targach poświęconych mikrobiologii klinicznej 

12 zakwalifikowanych projektów

Już teraz zostało zakwalifikowanych 12 projektów do procesu Scope Discovery będących na różnych etapach zaawansowania. projekty są na bieżąco walidowane i mogą zostać odrzucane na dalszych etapach rozwoju, by w portfolio pozostały tylko te z dużą szansą na sukces.

Koszty walidacji projektów rosną wraz z kolejnymi fazami, przez które przechodzą w Scope Discovery. Dlatego też spółka będzie z czasem ograniczać liczbę aktywnych projektów.
 

Proces prowadzenia projektów do komercjalizacji

Proces Scope Discovery
Źródło: Scope Fluidics
 

Najtańsza jest pierwsza faza oceny projektów, a trochę droższa jest faza druga czyli proof-of-cocept, w której sprawdzane jest, czy pomysły faktycznie są możliwe technologiczne i da się je potwierdzić w laboratoryjnych eksperymentach i spełniają oczekiwania potencjalnych klientów.

„Dużo droższy jest już proces pełnoskalowej budowy produktu w spółce zależnej, więc jesteśmy przekonali, że część projektów zginie i prawdę mówiąc kładziemy bardzo duży nacisk i czujemy presję, by wiele z nich zginęło. Dlatego że bardzo ważne jest, by pomysł na nową spółkę zależną był doskonały. Kładziemy bardzo duży nacisk na to, by minimalizować ryzyko finansowania projektów, które by nie oferowały w przyszłości bardzo wysokiej stopy zwrotu” - wyjaśnia prof. Piotr Garstecki.

Spółka zakłada, że do końca 2025 r. zostaną uruchomione dwie spółki celowe, a do portfolio zostanie dodanych co najmniej 5 nowych projektów w pogłębionej fazie analitycznej. W dalszej perspektywie ma dojść do co najmniej dwóch transakcji strategicznych, czyli komercjalizacji projektów do 2028 r. A w następnych 5 latach ma dochodzić średniorocznie do co najmniej jednej transakcji.
 

Kurs akcji Scope Fluidics od początku 2022 roku
Scope Fluidics


Scope Fluidics otrzymał na początku czerwca 2023 r. pierwszą rekomendację od Domu Maklerskiego Trigon. Analitycy wskazali zalecenie "kupuj" i wyznaczyli cenę docelową akcji spółki w wysokości 224,80 zł.

Zobacz także: Trigon DM rozpoczął rekomendowanie Scope Fluidics od zalecenia "kupuj" 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.