Debiutów na GPW nie ma i nie będzie. Wskaźnik Koniunktury IPO osiągnął dno i spółki masowo zawieszają oferty publiczne akcji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 lip 2022, 09:30

Debiutów na GPW nie ma i nie będzie. Wskaźnik Koniunktury IPO osiągnął dno, spółki masowo zawieszają oferty publiczne akcji

Pierwsze półrocze 2022 r. kojarzyć się będzie z fatalną koniunkturą na rynku IPO. W zasadzie nie została przeprowadzona do końca żadna pierwsza oferta publiczna z zaplanowanych na ten okres. Wiele spółek wstrzymało procedurę wejścia na główny rynek GPW.

Co gorsza, na następne miesiące także brakuje zapowiedzi debiutu połączonych z emisjami akcji. Wartość, obliczanego przez Strefę Inwestorów, Wskaźnika Koniunktury IPO osiągnęła drugi najniższy poziom w badanej historii. Gorzej było tylko w II półroczu 2019 r.

Zawieszenia i odwołania IPO w I półroczu 2022 r.

Pierwsza z tegorocznych ofert, przeprowadzona w marcu przez Vortex Energy, została zawieszona po zakończeniu zapisów i budowy księgi popytu. Oficjalnym powodem był wybuch wojny w Ukrainie i jej negatywny wpływ na rynek. Vortex do tej pory nie powrócił do planów debiutu.

W maju miała się rozpocząć oferta akcji 3LP. Spółka zdecydowała się na jej zawieszenie zanim wystartowały zapisy dla inwestorów indywidualnych.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy posypały się informacje o zawieszeniach prac nad zatwierdzeniem prospektów emisyjnych. Innymi słowy, spółki zawiesiły oferty zanim w ogóle je ogłosiły.

Najpierw powiadomiono o wstrzymaniu procedowania prospektu Transition Technologies MS przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu. W czerwcu taką samą informację podała spółka Dr Irena Eris.

Drugie półrocze także rozpoczęło się nieciekawie. W lipcu zostały zawieszone prace nad prospektami ExpertSender, DESA oraz właściciela sieci sklepów z produktami dla dzieci 5.10.15, firmy Komex.

Na głównym rynku GPW w pierwszym półroczu zadebiutowały tylko dwie spółki: Biomaxima i Spyrosoft – obie bez emisji akcji przechodzące z NewConnect na parkiet podstawowy. Została też przeprowadzona z sukcesem oferta publiczna spółki Creotech Instruments. Nie była to jednak pierwsza oferta publiczna, gdyż spółka rok wcześniej przeprowadziła publiczną ofertę, po czym zadebiutowała na NewConnect.

W toku procedowania przez KNF zostały prospekty Pointpack i kilku spółek zamierzających przejść z NewConnect na główny rynek m.in. Bioceltix, DB Energy, Simfabric i Genomtec. Niestety jest to stanowczo za mało, by mogła powrócić koniunktura na rynku ofert publicznych w najbliższym czasie.

Zobacz także: Wojna zmroziła Rynek IPO na GPW. Po rekordowym 2021 r. szykuje się mocne spowolnienie 

Wskaźnik Koniunktury IPO na dnie

Nie tylko odwołania ofert, wstrzymanie prac lub zatwierdzeń prospektów świadczą o fatalnym pierwszym półroczu 2022 r. na rynku ofert pierwotnych. Obliczany w Strefie Inwestorów Wskaźnik Koniunktury IPO wskazuje skalę spadku popytu na nowe akcje wśród inwestorów.

Wskaźnik Koniunktury IPO pokazuje jak chętnie inwestorzy chcą brać udział w ofertach akcji. Określa on popyt na akcje oferowane w ofertach pierwotnych (IPO). Im wyższy stosunek pozyskanych środków do założonych w prospektach emisyjnych, tym większe zainteresowanie debiutami i lepsza koniunktura na rynku IPO.

W poprzednim półroczu osiągnął on wartość wynoszącą zaledwie 9,8%. Nie jest zerowa, gdyż przy obliczaniu wskaźnika wzięliśmy pod uwagę udaną czerwcową ofertę Creotech Instruments, która to spółka zakończyła przejściem na główny parkiet. Bez niej wskaźnik osiągnąłby zerową wartość – jak to miało miejsce w II półroczu 2019 r.

 


Niska wartość wskaźnika mówi nam o braku zainteresowania ofertami publicznymi przez inwestorów. A nawet jeśli dochodziło do zamknięcia ofert, to były one plasowane przy cenach znacznie niższych od oczekiwań zarządu. Z zakładanej przez spółki wartości ofert wynoszącej łącznie 404 mln zł, finalnie udało się pozyskać zaledwie 39,6 mln zł (Creotech).
 

 


Poprzednie półrocze było fatalne pod względem popytu na nowe akcje. Jednak bardziej niepokojący jest początek II półrocza 2022 r. Wiele spółek ogłosiło wstrzymanie procedury zatwierdzania przez KNF prospektów emisyjnych lub odstąpiło od ich przygotowywania dla Komisji.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.