Phantom Liberty, Lords of the Fallen, House Flipper 2. Kalendarz premier polskich gier na drugą połowę 2023 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 lip 2023, 13:18

Phantom Liberty, Lords of the Fallen, House Flipper 2. Kalendarz premier polskich gier na drugą połowę 2023 roku

Druga połowa 2023 roku zapowiada się intensywnie pod względem premier polskich gier. Wśród nich są te najważniejsze jak Phantom Liberty od CD PROJEKT, Lords of the Fallen od CI Games, czy Ghostrunner 2 produkcji One More Level.

Na początku roku zapowiadaliśmy, że najbliższe 12 miesięcy będzie stać pod znakiem dużych premier polskich produkcji. Jednak dopiero druga połowa roku zapowiada się obiecująco. W kalendarzu premier można znaleźć najbardziej wyczekiwane produkcje jak Phantom Liberty czy Lords of the Fallen. Choć nie wszystkie tytuły otrzymały już datę dzienną, to warto wyczekiwać w sierpniu niemieckich targów Gamescom, podczas których również mogą pojawić się polskie produkcje.

Poniżej przedstawiamy kalendarz polskich premier na drugą połowę roku. Warto podkreślić, że wśród tytułów nie ma m.in. drugiej części Frostpunka, ponieważ zadebiutuje ona dopiero w pierwszej połowie 2024 roku, czy też Silent Hill 2, bo data premiery w tym roku nadal stoi pod znakiem zapytania.

Phantom Liberty, CD PROJEKT: 26 września

Można śmiało stwierdzić, że Phantom Liberty to jeden z najbardziej wyczekiwanych, tegorocznych tytułów. Pierwsze opinie mediów branżowych wskazują, że dodatek do Cyberpunka ma ogromną szansę „dać drugie życie” produkcji. I choć będzie to pierwszy i jedyny dodatek, to zapewni wiele godzin nowej rozgrywki. Nad tym rozszerzeniem pracuje ponad 300-osobowy zespół Redów.

Zapowiedź premiery Phantom Liberty na 26 września wywołała sporą euforię na akcjach CD PROJEKT, co przełożyło się na short squeeze. Według stanu na 6 lipca tylko dwa fundusze grają już na spadek akcji producenta Cyberpunka. Mimo że Phantom Liberty będzie jedynym dodatkiem, to nie oznacza, że CD PROJEKT kończy uniwersum Cyberpunka. Wręcz przeciwnie, zgodnie z nową strategią powstanie projekt Orion, który będzie jego kontynuacją.

Jak wskazywał niedawno Paweł Sasko, Quest Director CD PROJEKT, obecnie poprawiane są błędy oraz testowane wersje językowe. Tytuł w dniu premiery będzie dostępny w wersji pecetowej oraz na konsole obecnej generacji.

Zobacz także: Zapowiedź Phantom Liberty w czerwcu wywołała euforię na akcjach CD PROJEKT. Już tylko dwa fundusze grają na spadek akcji producenta Cyberpunka

Lords of the Fallen, CI Games: 13 października

Trzeba przyznać, że oczekiwanie na premierę rozgrzało inwestorów, a kurs akcji CI Games tylko od początku roku wzrósł o ponad 100%. Mimo że gra będzie rebootem tytułu z 2014 roku, to dotychczas największa produkcja w portfolio CI Games. Lords of the Fallen zadebiutuje 13 października na pecetach oraz konsolach obecnej generacji.

Już w połowie maja ruszyła przedsprzedaż tytułu, a obecnie spółka intensyfikuje kampanię marketingową. Wersja podstawowa będzie kosztować 69,99 USD/EUR, wersję Deluxe (cyfrowa i fizyczna) można nabyć za 79,99 UDS/EUR, za wersję kolekcjonerską trzeba zapłacić 249,99 USD/EUR.

Jak wielokrotnie podkreślał Marek Tymiński, CEO CI Games, pomimo budżetu na poziomie 200 mln zł, to Lords of the Fallen aspiruje do segmentu gier AAA. Spółka liczy na wysoką sprzedaż tytułu, odwołując się do innego hitu z gatunku souls like jakim jest Elden Ring.

Zobacz także: Data premiery Lords od The Fallen od CI Games ustalona. Marek Tymiński komentuje najważniejsze wydarzenie w historii spółki

House Flipper 2, PlayWay/Frozen District: 2023

Druga odsłona House Flippera to jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów z grupy PlayWay. Frozen District odpowiedzialne za produkcję tytułu udostępniło w czerwcu demo gry na platformie Steam, które cieszyło się sporym zainteresowaniem graczy. Na ten moment nie znamy daty dziennej premiery, jednak możemy spodziewać się, że poznamy ją na krótko przed planowanym debiutem.

Pierwsza część House Flippera została wydana w pierwszej kolejności na pecety, a dopiero 2 lata później trafiła na konsole. W przypadku drugiej odsłony można spodziewać się szybszej premiery konsolowej.

Cooking Simulator 2, Big Cheese Studio: 2023 rok

A dokładniej Cooking Simulator 2: Better Together został zaprezentowany dopiero niedawno, choć start kampanii marketingowej planowano już na początek roku. Obecnie na karcie Steam premiera zapowiadana jest na IV kwartał 2023 roku, jednak dotychczas Big Cheese Studio nie opublikowało trailera tytułu. Spółka nie wyklucza ewentualnych opóźnień, w przypadku gdy testy gry nie spełnią pełnych oczekiwań.

Drugą część tytułu będzie wyróżniać tryb multiplayer, który będzie dostępny już w dniu premiery. Warto podkreślić, że Cooking Simulator 2 nie jest jedyną premierą planowaną przez Big Cheese Studio. Na ten rok spółka zapowiedziała jeszcze grę Underdose.

Thief Simulator 2, Ultimate Games: 20 września

Jak widać najprostsze pomysły na symulator sprzedają się najlepiej. Thief Simulator to kolejny sequel, który będzie debiutować jeszcze w tym roku. Premiera planowana jest na 20 września. Analitycy z Ipopema Securities spodziewają się, że sequel okaże się jeszcze większym sukcesem od pierwszej odsłony. Według ich szacunków, sprzedaż jeszcze w tym roku powinna wynieść 240 tys. egzemplarzy.

Na początku maja został udostępniony prolog tytułu, który otrzymał do tej pory 83% pozytywnych recenzji.

thief simulator 2 steam

Źródło: SteamDB

The Invincible, Starward Industries: III/IV kwartał

Nie będziemy wspominać ile już czekamy na premierę gry Niezwyciężony od studia Starward Industries. Ważne, że zbliża się ona wielkimi krokami. Według zapowiedzi wydawcy 11 bit studios jest ona planowana na przełomie III i IV kwartału, a obecnie trwa intensywna kampania marketingowa tytułu. W ubiegłym miesiącu na Steamie udostępniono drugie, większe demo, które spotkało się z pozytywnym odbiorem graczy.

Nowe demo zostało pobrane w ciągu tygodnia 50 tys. razy i tylko w czerwcu wishlista produkcji powiększyła się o 100 tys. zapisów. Przypominamy, że premiera będzie multiplatformowa, czyli zarówno na pecetach jak i konsolach.

The Invincible nie będzie jedyną premierą z portfolio wydawniczego 11 bit studios w tym roku. Nieco później powinien zadebiutować tytuł The Thaumaturge od studia Fool's Theory. 

FRONT MISSION 2: Remake, Forever Entertainment: III kwartał

Dla fanów konsoli Nintendo Switch również zaplanowano ważną, polską premierę. Mowa o drugiej odsłonie FRONT MISSION, za realizację której odpowiada Forever Entertainment. Warto podkreślić, że tytuł jest remakiem gry, który nigdy nie ukazał się poza Japonią. Początkowo tytuł miał zadebiutować 12 czerwca, jednak zdecydowano się na przesunięcie premiery na III kwartał.

Ghostrunner 2, One More Level/505 Games: 2023

Produkcja One More Level w 2020 roku, tuż przed premierą Cyberpunka odniosła sukces. Wspólnie z wydawcą 505 Games, który jest właścicielem IP, zdecydowano o kontynuacji tytułu, którego producentem pozostało One More Level. Premiera planowana jest na ten rok, jednak wciąż nie ogłoszono dokładnej daty.

W ostatnim czasie One More Level poinformowało, że dzięki sukcesowi Ghostrunnera, produkcji drugiej części oraz realizacji projektu Cyber Slash wspólnie z Private Division (marką Take-Two Interactive) zamierza przenieść notowania na główny parkiet GPW.

Zobacz także: 505 Games wypowiada umowy wydawnicze Noobz from Poland i Live Motion Games. To może być początek wyjścia włoskiego wydawcy z polskiego rynku

The Inquisitor, The Dust: IV kwartał

Na IV kwartał przewidywana jest premiera gry The Inquisitor, która powstaje w oparciu o twórczość Jacka Piekary. Producentami gry jest spółka The Dust, a wydawcą zostało Kalypso Media. Polska spółka po premierze ma już zaplanowane dalsze prace nad DLC oraz bieżące wsparcie samego tytułu.

„Po rozmowie z wydawcą zdecydowaliśmy się na premierę multiplatformową, czyli wydajemy Inkwizytora jednocześnie na PC oraz konsolach obecnej generacji. Portowaniem produkcji zajmuje się wewnętrzny zespół. Teraz czekamy, aż zgodnie z ustalonym harmonogramem, rozpocznie się kampania marketingowa tytułu” – mówił w wywiadzie dla Strefy Inwestorów Jakub Wolff, prezes The Dust.

Zobacz także: „Zgodnie z założeniami będziemy gotowi do premiery Inkwizytora w IV kwartale br.” - Jakub Wolff, prezes grupy The Dust

Alaskan Road Truckers, Road Studio: 2023

Wcześniej produkcja była znana pod nazwą Alaskan Truck Simulator. Najpierw rozwijana przez Movie Games, następnie trafiła do Road Studio. Problemów z premierą było już na tyle dużo, że rok 2023 na wydanie gry wciąż może wydawać się niemożliwy dla niektórych. Jednak niedawno spółka, wspólnie z wydawcą Green Man Gaming Publishing zaprezentowała tytuł pod nową nazwą.

Brewpub Simulator, Movie Games: 21 lipca

Mówiąc o Movie Games, pewnie wielu graczy oczekuje premiery Drug Dealer Simulator 2. Aktualnie na Steamie widnieje 2023 rok, jednak wciąż nie podano dalszych szczegółów dotyczących premiery. Jak podkreślono w czerwcowym newsletterze spółki, „(…) przyjęliśmy nową zasadę zapowiadania dni premiery. Będziemy wskazywali konkretne daty z miesięcznym wyprzedzeniem. Pozwoli nam to obligować się do terminów, mając pełną świadomość otoczenia konkurencyjnego, oraz zminimalizować ryzyko przesunięcia dat, np. w przypadku zapowiedzi premiery dużego, oczekiwanego tytułu na dzień zbieżny z naszą planowaną datą”.

W oczekiwaniu na symulator dealera narkotyków, 21 lipca gracze otrzymają tytuł Brewpub Simulator. Czyli nic innego jak symulator właściciela pubu z piwem rzemieślniczym. Premiera była przesuwana ze względu na podpisanie umowy na dystrybucję tytułu również na rynku chińskim.

Bulletstorm VR, Incuvo/PCF Group: 2023

W tym roku znajdzie się również coś dla fanów wirtualnej rzeczywistości. Incuvo, wspólnie z People Can Fly, przygotowuje VR-ową odsłoną słynnej strzelanki z 2011 roku, Bulletstorm. Gra zostanie udostępniona nie tylko na Meta Quest, ale również Playstation VR2 czy SteamVR.

Powyższe zestawienie uwzględnia te największe planowane premiery polskich produkcji, a to nie oznacza, że nie szykuje się zdecydowanie więcej premier. Wystarczy zajrzeć do kalendarza premier chociażby PlayWaya czy Ultimate Games.

Na koniec warto pamiętać, że ustalone daty nie są wiążące. Jak to bywa w branży gier, często zdarzają się opóźnienia bądź przesunięcia. 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.