Kalendarz premier polskich gier do końca 2023 roku. Jakie produkcje trafią do graczy od spółek z NewConnect i GPW
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
01 wrz 2023, 10:06

Kalendarz premier polskich gier do końca 2023 roku. Jakie produkcje trafią do graczy od spółek z NewConnect i GPW

Kalendarz premier gier wypełnił się po brzegi na koniec 2023 roku, a niektóre spółki przeniosą swoje produkcje z IV kwartału dopiero na 2024 rok. Zebraliśmy w jednym miejscu kluczowe daty, ważne z perspektywy inwestorów.

Jeszcze do niedawna kalendarz polskich premier był pusty, a debiutujące produkcje w większości przypadków nie spełniały oczekiwań graczy. Sytuacja może się odwrócić, ponieważ od września do grudnia zadebiutują jedne z najważniejszych polskich tytułów. I mamy tutaj na myśli bardziej kalendarz „giełdowy”, czyli premiery od spółek notowanych na giełdzie, które mają realny wpływ na notowania poszczególnych firm czy samego indeksu WIG-Gry.

Poniżej przedstawiamy zestawienie, w kolejności chronologicznej, najważniejszych nadchodzących premier. Większość spółek podała już datę dzienną, jednak są jeszcze tytuły, które zapowiadano na IV kwartał, a do dzisiaj nie wybrano okna premierowego. W tych przypadkach można spodziewać się przesunięć na I kwartał 2024 roku.

Data premieryTytułProducentWydawcaPlatformy
26.09.2023Phantom LibertyCD PROJEKTCD PROJEKTPC, Playstation 5, Xbox Series X/S
4.10.2023Thief Simulator 2Cookie Dev, Ultimate GamesPlayWayPC
5.10.2023FRONT MISSION 2: RemakeForever EntertainmentForever EntertainmentNintendo Switch
13.10.2023Lords of the FallenHexWorksCI GamesPC, Playstation 5, Xbox Series X/S
18.10.2023Alaskan Road TruckersRoad StudioGreen Man Gaming, Movie GamesPC
26.10.2023Ghostrunner 2One More Level505 GamesPC, Playstation 5, Xbox Series X/S
6.11.2023The InvincibleStarward Industries11 bit studiosPC, Playstation 5, Xbox Series X/S
14.12.2023House Flipper 2Frozen DistrictPlayWayPC
14.12.2023Bulletstorm VRIncuvoPeople Can FlyPSVR2, Oculus Quest, Steam VR
IV kwartałInquisitorThe DustKalypso MediaPC, Playstation 5, Xbox Series X/S
IV kwartałThe ThaumaturgeFool’s Theory11 bit studiosPC
IV kwartałOverdoseBig Cheese StudioBig Cheese StudioPC
październikParanoidMadMind StudioMadMind StudioPC
2023Winter SurvivalDRAGO entertainmentDRAGO entertainmentPC
2023Drug Dealer Simulator 2Movie GamesMovie Games 

Zobacz także: Gamescom 2023 - relacja. Jakie polskie tytuły wyróżniały się z tłumu gier na jednym z największych eventów gamingowych świata

26 września: Phantom Liberty

Tuż po ogłoszeniu daty premiery dodatku do Cyberpunka, pojawiły się wątpliwości, czy spółka dotrzyma zakładanego terminu. CD PROJEKT ostatnio potwierdził datę 26 września i wtedy też światło dzienne ujrzy Phantom Liberty, pierwszy i ostatni dodatek Cyberpunka. Ostatni, ponieważ był to również ostatni projekt rozwijany na autorskim silniku Red Engine. Kolejne produkcje powstają już na Unreal Engine 5, w tym projekt Orion, czyli kontynuacja uniwersum Cyberpunka.

W niedawno opublikowanym raporcie finansowym, CD PROJEKT podkreślił, że jest zadowolony z przedsprzedaży dodatku. Jednak kluczowa sprzedaż będzie widoczna dopiero w wynikach za III kwartał 2023 roku. Phantom Liberty nie powinien mieć problemów w dniu premiery, jak to było w przypadku podstawowej wersji. Media branżowe oceniły gotowość produkcji, która tym razem całkowicie pomija platformy starej generacji.
 

Spółka, od ogłoszenia daty premiery w czerwcu, intensyfikuje kampanię marketingową. Podczas Opening Night Live zaprezentowano nowości, które znajdą się zarówno w dodatku, jak i wersji podstawowej. Premiera Phantom Liberty będzie kluczowym wydarzeniem dla CD PROJEKT od grudnia 2020 roku.

Zobacz także: CD PROJEKT przebija konsensus analityków za II kwartał 2023 roku. Spółka przygotowuje się na najważniejsze wydarzenie, premierę Phantom Liberty

4 października: Thief Simulator 2

Od premiery pierwszej części symulatora złodzieja minęło już blisko 5 lat, a debiut sequela został zaplanowany na początek października. Można przyznać, że dość niefortunnie między największymi premierami, czyli Phantom Liberty i Lords of the Fallen. Pierwsza część Thief Simulator została bardzo pozytywnie oceniona przez graczy – ponad 22,7 tys. recenzji na Steamie, z czego 87% jest pozytywnych.

Premiera będzie kluczowa dla Ultimate Games, co podkreślali analitycy w jednej z ostatnich rekomendacji dla spółki. Widzą w tym tytule spore szanse i szacują sprzedaż na poziomie 240 tys. kopii w 2023 roku. Kluczowa będzie później premiera konsolowa sequela.

5 października: FRONT MISSION 2: Remake

Kolejną premierą, jednak jedynie na konsole Nintendo Switch, będzie druga część FRONT MISSION: Remake z portfolio Forever Entertainment. Jest to o tyle kluczowy produkt dla spółki, ponieważ to kolejny projekt z gatunku remake’ów, a ponadto pierwotna wersja była dostępna jedynie na rynku japońskim. Ponadto, ten tytuł nie bierze udziału „w wyścigu premierowym”, ponieważ na razie zostanie udostępniony jedynie na Switcha. Dopiero później może doczekać się kolejnych wersji.

13 października: Lords of the Fallen

Oczekiwania względem najważniejszego tytułu CI Games są ogromne. Na 45-minutowy pokaz Lords of the Fallen podczas targów Gamescom trzeba było czekać w kolejce co najmniej 2 godziny, co pokazuje skalę zainteresowania graczy. Nie brakuje również porównań do jednej z najlepszych gier gatunku souls-like ostatnich lat, czyli Elden Ring od From Software. Sam prezes CI Games, Marek Tymiński liczy na wysoką sprzedaż tytułu, ze względu na liczbę odbiorców wspomnianej produkcji.

Lords of the Fallen będzie rebootem tytułu z 2014 roku. Gra jest już dostępna w przedsprzedaży, w trzech wersjach: standard, deluxe oraz kolekcjonerskiej. Jeszcze przy okazji publikacji wyników finansowych za I kwartał 2023 roku, prezes spółki zapewniał, że premiera Lords of the Fallen nie zakończy rozwoju tytułu.

„Możemy potwierdzić, że mamy dłuższe plany dla tej franczyzy również po premierze, ale nic nie możemy powiedzieć w tej chwili. Na pewno będziemy wspierać tytuł. Chcemy maksymalizować przychody z gry przez następne lata” – mówił Marek Tymiński jeszcze w maju. Spółka obecnie intensyfikuje kampanię marketingową, a podczas Opening Night Live zaprezentowano nowy gameplay.

18 października: Alaskan Road Truckers

Od targów Gamescom sporo się mówi o produkcji Road Studio. Alaskan Road Truckers będzie pierwszą premierą od spółki z grupy Movie Games. Data została ustalona na 18 października, czyli tuż po Lords of the Fallen. Na razie tytuł zapowiedziano na pecety, jednak spółka dokłada wszelkich starań, aby tytuł wyszedł w tym samym terminie również na konsole.

„Premiera jest zapowiedziana i nie planujemy przesunięć. Nie ujawniliśmy jeszcze daty na konsole, ponieważ mają one nawet kilkutygodniowy proces kontrolny, z uwagi na bardzo odmienne procesy submisji na platformy konsolowe nie jesteśmy jeszcze w stanie z dokładnością co do dnia określić terminu premiery na konsole, ale założeniem jest zbliżenie go do wersji PC” – powiedział Strefie Inwestorów, Michał Puczyński, prezes Road Studio.

Oczekiwania względem tego tytułu również są spore, szczególnie, że produkcja przeszła sporo zmian od pierwszych zapowiedzi jeszcze pod nazwą Alaskan Truck Simulator. Co więcej, nie brakuje porównań do innej znanej gry, Euro Truck Simulator. Polska produkcja ma się wyróżniać tym, że oprócz jazdy ciężarówką, będzie można prowadzić życie poza nią.

Podczas tegorocznych targów Gamescom zaprezentowano graczom 40-minutowe demo, a samo stoisko wyróżniało się wielkością pośród innych stanowisk. Na samym środku postawiono makietę trucka, który przyciągał jeszcze większą grupę odbiorców. Grze nie brakuje jeszcze małych błędów, jednak sam prezes podkreślał w Kolonii, że spółka otrzymuje cenny feedback i wprowadza poprawki.

Zobacz także: Alaskan Road Truckers, pierwszy projekt Road Studio, zadebiutuje już jesienią. Relacja z targów Gamescom

26 października: Ghostrunner 2

Tym razem miesiąc później od dodatku do Cyberpunka, zadebiutuje inny polski tytuł w cyberpunkowym stylu. Mowa o drugiej części Ghostrunnera od studia One More Level. Warto przypomnieć, że pierwsza część tytułu miała premierą na kilka tygodni przed Cyberpunkiem 2077 i odniosła sukces na rynku. Dlatego zdecydowano się na kontynuację, choć właścicielem IP jest włoski wydawca 505 Games.

„Jako One More Level skupiamy się na produkcji. Odpowiadamy za przygotowanie gry pod konsole, nie tylko pecety. Po drugie, na tyle ile możemy wspieramy wydawcę, jeżeli chodzi o działania marketingowe. Najważniejsze dla nas w procesie produkcyjnym jest to, że 505 Games nie ingeruje w naszą grę. Mamy też oczywiście podpisany kontrakt na wsparcie popremierowe do października przyszłego roku” – mówił Strefie Inwestorów Szymon Bryła na targach Gamescom.

Sequel gry, jak podkreślał Szymon Bryła, prezes One More Level, będzie bardziej ewolucją niż rewolucją. Druga część będzie dłuższym i większym projektem, i zapewni nowości graczom jak chociażby jazda na motocyklu.

6 listopada: The Invincible

Podobnie jak w przypadku Alaskan Road Truckers od Road Studio, to The Invincible od Starward Industries będzie debiutancką produkcją. Dlatego też będzie to kluczowa premiera dla inwestorów i akcjonariuszy krakowskiego studia, którego kurs akcji od debiutu na NewConnect wzrósł blisko 40%, pomimo braku premiery na koncie.

Pierwotnie The Invincible miał zadebiutować w 2021 roku, ze względu na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, autora powieści Niezwyciężony, na której bazuje polska gra. Jednak w międzyczasie podpisano umowę wydawniczą z 11 bit studios, które zdecydowało o przesunięciu daty premiery. Tuż przed targami Gamescom zapowiedziano ją na 6 listopada, a tytuł zadebiutuje na pecetach oraz konsolach.

Zobacz także: The Invincible, gra studia Starward Industries, zadebiutuje już jesienią. Spółka ogłasza datę premiery pierwszego tytułu

14 grudnia: House Flipper 2

House Flipper, obok Car Mechanic Simulator, to jeden z najważniejszych tytułów grupy PlayWay. Sequel remontowania domów zadebiutuje w połowie grudnia. Produkcja będzie zdecydowanie mniejsza w porównaniu do dużych tytułów jakie są wydawane w okresie okołoświątecznym, dlatego zapytaliśmy przedstawiciela spółki Frozen District czy nie obawiają się premiery w tym czasie.

„Podczas targów Gamescom ogłosiliśmy datę premiery, która odbędzie się 14 grudnia. Długo zastanawialiśmy się jaki dzień będzie odpowiedni i nie obawiamy się tego okienka wydawniczego. Jest to topowy okres w roku, związany ze świętami i wydawaniem licznych tytułów. Widzimy wsparcie naszego community, które zareagowało entuzjastycznie na tę datę premiery. Została ona na razie zapowiedziana jedynie na Steamie. Aktualnie pracujemy nad tym, aby w tym samym czasie druga część House Flippera zadebiutowała również na konsolach. Jednak proces tworzenia gry na konsole jest skomplikowany” – powiedział Michał Lewandowski, PR specialist Frozen District.

Demo gry zostało udostępnione na platformie Steam jeszcze w czerwcu, a peak graczy przekroczył 2,8 tys. osób grających jednocześnie. Warto pamiętać, że „jedynka” należy do tytułów, którego sprzedaż przekroczyła symboliczny milion i do tej pory sprzedano już kilka milionów, a ponadto wydano kilka płatnych oraz bezpłatnych DLC. Można spodziewać się, że podobnie będzie rozwijana druga część.

Dla fanów grupy PlayWay zamieszczamy poniżej wpis użytkownika marioLTerm, który przygotował listę najbliższych premier spółki.

14 grudnia: Bulletstorm VR

Bulletstorm VR będzie jedyną, tegoroczną premierą od PCF Group i też pierwszą od wydania dodatku (Worldslayer) do gry Outriders w ubiegłym roku. Tytuł został przygotowany przez studio Incuvo, które ma na swoim koncie już Green Hell VR. Polska produkcja ukaże się na najważniejszych platformach, czyli PSVR2, Oculus Quest 2 oraz Steam VR. Równolegle z ogłoszeniem daty premiery rozpoczęła się sprzedaż przedpremierowa tytułu.

Gry bez daty dziennej premiery

Na liście są również gry, które były zapowiadane na 2023 rok, jednak do tej pory nie podano dat dziennych premier. Wśród nich jest The Thaumaturge z portfolio wydawniczego 11 bit studios, Inquisitor z grupy The Dust, Winter Survival od DRAGO Entertainment czy Drug Dealer Simulator 2 z grupy Movie Games. Warto też wymienić wyczekiwaną premierą trybu kooperacyjnego do Medieval Dynasty od Render Cube.

Moim zdaniem, jeżeli te gry nie otrzymają w najbliższym czasie dat dziennych premier, to dla spółek będzie bezpieczniej przenieść debiuty tytułów na początek 2024 roku. Kalendarz polskich premier od lat nie był tak pełny, jak to wygląda na koniec 2023 roku. Dlatego warto zapisać najważniejsze daty i obserwować poszczególne spółki.

Zobacz także: Wraca hossa gamingowa na GPW? Sygnały ożywienia i najważniejsze premiery polskich gier 2023 – Natalia Kieszek, Podcast 21% rocznie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.