Wznowiono notowania giełdy w Moskwie, ale tylko kilku spółek i z zakazem krótkiej sprzedaży
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 mar 2022, 11:08

Wznowiono notowania giełdy w Moskwie, ale tylko kilku spółek i z zakazem krótkiej sprzedaży

Rosyjski bank centralny chwilę po inwazji Rosji na Ukrainę zamknął notowania na giełdzie w Moskwie. Z jednodniowym wyprzedzeniem bank centralny Rosji zarządził w czwartek ograniczone wznowienie obrotu giełdowego w Moskwie.

Moskwa zakazuje krótkiej sprzedaży

Stany Zjednoczone, UE i wiele innych krajów nałożyły na Rosję surowe sankcję co spowodowało gwałtowny spadek wartości rubla oraz natychmiastowe skurczenie gospodarki. Większość zachodnich firm opuściło kraj, a rosyjski bank centralny postanowił czasowo zawiesić notowania, aby uniknąć spirali kryzysu. 

RUB/USD, interwał miesięczny

RUBUSD

Zobacz także: Rosja pozoruje normalność i otwiera giełdę w Moskwie. Ale rosyjska gospodarka i rubel upadają naprawdę

W poniedziałek częściowo otworzono notowania obligacji, a w czwartek indeks MOEX Russia rozpoczął notowania 33 akcji z normalnej liczby 50. Obrót będzie otwarty tylko przez cztery godziny.

Zakazano krótkiej sprzedaży, a rosyjskie domy maklerskie nie mogą pozwalać zagranicznym klientom na sprzedaż papierów wartościowych. Po wprowadzeniu tych środków nie spodziewano się dużego spadku na otwarciu. Dzień wcześniej, po inwazji Rosji na Ukrainę, MOEX spadł aż o 45%.

MOEX

Po raz ostatni rynek był notowany 25 lutego, po nałożeniu na Moskwę ostrych sankcji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Bank centralny podniósł swoją główną stopę procentową do najwyższego poziomu od dwóch dekad, a rubel - lokalna waluta - spadł do rekordowo niskiego poziomu. Prezydent Władimir Putin próbował w środę podtrzymać rubla, mówiąc, że Rosja będzie akceptować ruble tylko w umowach gazowych z „nieprzyjaznymi" krajami.

W czwartek pytanie brzmiało, jak duża będzie skumulowana sprzedaż - lub kupno - kiedy rynek w końcu się otworzy. Szybki wzrost rynku na początku czwartku świadczył o tym, że kupujący czekali na ponowne rozpoczęcie handlu po miesięcznym zamknięciu.

MOEX1

Pełna lista spółek dostępna TUTAJ.

Zobacz także: Złoto spełniło swoją rolę w czasie wojny w Ukrainie i zachowało się jak bezpieczna przystań – przekonują analitycy Incrementum

Rosja improwizuje działania rynkowe i chce rozliczać gaz w rublach

Długoterminowa strategia rosyjska mająca na celu ratowanie rynku wydaje się być realizowana poza nagłówkami gazet. Rząd może zebrać „drużynę narodową", która będzie kupować akcje, choć nie jest jeszcze gotowa. Kreml ogłosił 1 marca, że Narodowy Fundusz Dobrobytu przeznaczy na rynek do 1 biliona rubli (10,3 mld USD).

Bardziej dalekosiężny jest pomysł stworzenia oddzielnych rynków krajowych i zagranicznych, na wzór chińskiego podziału na akcje typu A i Hongkong. Może to nastąpić już w przyszłym miesiącu. Umożliwiłoby to miejscowym i inwestorom z bardziej przyjaznych krajów, takich jak Chiny i Zatoka Perska, nabywanie tanich akcji bez szeregu sankcji i ograniczeń otaczających główny rynek.

Na razie rosyjskie władze finansowe improwizują działania mające na celu naprawę szkód. Być może będą musiały improwizować jeszcze bardziej po tym, jak Putin ogłosił w środę, że nieprzyjazne kraje będą musiały płacić za rosyjski gaz ziemny w rublach, a nie w dolarach czy euro. Dał swojemu rządowi tydzień na przygotowanie projektu przejścia na euro. Spowodowało to ponowny wzrost cen gazu w Europie i umocnienie rosyjskiego rubla o ponad 5%, ponieważ uczestnicy rynku starali się zrozumieć, jakie są konsekwencje tego posunięcia, czy stanowi ono naruszenie umowy, a także w jaki sposób można pozyskać ruble i ograniczyć napływ do Rosji walut obcych na potrzeby płatności za import. - podkreślają eksperci Saxo Bank w najnowszym podsumowaniu rynku.

Eksport energii do Unii Europejskiej wyniósł w zeszłym roku ponad 100 mld USD. Żądanie zapłaty w rublach naruszyłoby półwieczną praktykę sięgającą czasów Związku Radzieckiego, nie mówiąc już o kontraktach, których rosyjski monopolista eksportowy Gazprom dotrzymywał bez względu na sytuację polityczną. Dochody Gazpromu w euro i dolarach są niezbędne do uzupełnienia rezerw walutowych Rosji, które zostały uszczuplone przez zamrożenie większości z nich przez kraje zachodnie w ramach kary za inwazję na Ukrainę.

Zobacz także: Forever Entertainment rozczarowuje wynikami, ale wysokie nakłady inwestycyjne powinny przynieść wzrosty już w 2022 roku oceniają analitycy DM BDM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost