Analitycy DM BOŚ rekomendują kupuj Ferro i podnoszą cenę docelową akcji
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
30 lis 2023, 16:44

Ferro przebija oczekiwania za 3 kwartał 2023. Analitycy DM BOŚ podnoszą cenę docelową

Ferro w 3 kwartale 2023 osiągnęło lepsze od oczekiwanych wyniki sprzedażowe. Szczególnie pozytywnie zaskoczył sektor źródeł ciepła. Do tego spółka odnotowała pozytywny wpływ cen surowców, dzięki czemu przebiła szacunki analityków. Perspektywy na dalszą poprawę widać również w nowym centrum logistycznym oraz ostatniej akwizycji.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z DM BOŚ zaktualizowali swoje wyceny pod wpływem mocniejszych od oczekiwań wyników za 3 kwartał. Nowa cena docelowa wynosi 33,3 zł (podniesiona z 30,1 zł) i przy notowaniach spółki w granicach 29,5 zł implikuje ok. 13% potencjału do wzrostu. To sprawia, że analitycy podnieśli swoją rekomendację fundamentalną do KUPUJ.
 

Notowania Ferro

Notowania Ferro

Zobacz także: Medicalgorythmics kontynuuje transformację modelu biznesowego. Analitycy neutralnie oceniają wyniki finansowe

Ferro radzi sobie lepiej niż oczekiwano

Spółka w 3 kwartale 2023 r. osiągnęła przychody w wysokości 213 mln zł (-6% r/r). Mimo spadku w stosunku do poprzedniego roku, wyniki sprzedażowe są zdecydowanie lepsze niż zakładano. Analitycy spodziewali się po tym kwartale -12% spadku r/r.

Spółka osiągnęła wyższe od oczekiwań przychody w każdym segmencie. Najmocniej odznaczył się segment źródeł ciepła, który przyniósł spółce 38 mln zł, notując -4% spadek r/r. Analitycy spodziewali się w nim aż -33% spadku, na co wskazywał bardzo słaby 2 kwartał. Wygląda na to, że spółce udało się poprawić trendy z poprzednich 3 miesięcy i opanować dynamikę spadków.

Pozytywnie zaskoczyła mocna sprzedaż w Polsce, która wyniosła 91 mln zł (-7% r/r) i była o 16% wyższa od prognoz. Dodatkowo, Ferro rozwinęło swoje przychody na rynku węgierskim, na którym sprzedaż wzrosła do 10 mln zł (+8% r/r), wobec oczekiwanego przez analityków spadku o -15% r/r.

Również na poziomie wyniku EBITDA spółka poradziła sobie dużo lepiej od prognoz. Ferro udało się uzyskać wynik w wysokości 35,1 mln zł, co oznacza poprawę o 11% w stosunku do poprzedniego roku, mimo spadku przychodów. Analitycy spodziewali się wyniku EBITDA na poziomie 29,8 mln zł.

Ze względu na ujemne różnice kursowe w 2022 r. spółka zanotowała w 3q23 mocny wzrost zysku netto, który wyniósł 21,1 mln zł (+54% r/r), wobec 15,3 mln zł oczekiwań analityków. Choć nie oznacza to trwałej mocnej dynamiki wzrostu zysku netto ze względu na jednorazowy charakter obciążenia wyniku w poprzednim roku, to i tak stanowi to najwyższy wynik spółki od 6 kwartałów.

Warto również podkreślić, że spółce udało się zmniejszyć zadłużenie netto do 133 mln zł (wobec 182 mln zł na koniec 2022 r.) w wyniku mocnych przepływów operacyjnych wynoszących za całe 3 kwartały 2023 r. 82 mln zł (wobec -58 mln zł za analogiczny okres w poprzednim roku).
 

Wyniki Ferro za 3q23

Źródło: DM BOŚ

Pierwsze pozytywne wpływy z akwizycji

Heating Polska, którego wyniki są konsolidowane z wynikami Ferro od sierpnia, poprawił się w stosunku do poprzedniego roku. W ciągu 9 miesięcy tego roku jego przychody wyniosły 15 mln zł, tym samym przebijając już o 1 mln zł sprzedaż za cały poprzedni rok.

Na razie kontrybucja Heating Polska do wyników Ferro za 3 kwartał 2023 r. wynosi +1 mln zł na przychodach oraz +0,2 mln zł na zysku netto. Analitycy pozytywnie rozpatrują wyniki akwizycji i widzą w niej szanse na dalsze wzmacnianie wyników całej grupy.

Powoli powinny być także widoczne pierwsze pozytywne efekty wynikające z uruchomienia centrum logistycznego w Rumunii, dzięki któremu Ferro powinno zanotować oszczędności wynikające z efektywniejszego transportu, poprawę dostępności towaru oraz mieć większe możliwości ekspansji ze sprzedażą w segmencie źródeł ciepła na rynkach Europy Południowej.

Prognozy na 2023 rok w górę

Pod wpływem mocniejszych wyników analitycy podwyższyli swoje oczekiwania odnośnie całego 2023 r. Oczekiwane przychody wzrosły do 796,9 mln zł (+2% w stosunku do poprzedniej rekomendacji), szacowany wynik EBITDA wynosi 111 mln zł (+6%), a zysk netto 62,1 mln zł (+10%).

W przypadku oczekiwań na 2026 r. analitycy niezmiennie pozostają ostrożni, co do realizacji przez spółkę strategii, która zakłada osiągnięcie (nie licząc akwizycji) przychodów w wysokości 1,4 mld zł oraz 193 mln zł EBITDA. Analitycy zakładają, że spółka osiągnie 1,135 mld zł przychodów i 162 mln zł EBITDA.

Strategia ta zakłada także, że przy utrzymaniu stabilnej sytuacji finansowej (m.in. utrzymanie wskaźnika długu netto/wskaźnika EBITDA na poziomie nieprzekraczającym 2,5x) oraz ustabilizowaniu się sytuacji rynkowej spółka będzie wypłacać dywidendę w wysokości nie mniejszej niż 50% zysku netto.
 

Prognozy na lata 23-25 Ferro

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Wyniki Enter Air rozczarowały inwestorów. Tegoroczne prognozy mogą być trudne do zrealizowania

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.