Czy Warren Buffett wreszcie pokochał wreszcie złoto?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 sie 2020, 06:55

Czy Warren Buffett pokochał złoto? Nie milkną echa zakupu akcji Barrick Gold przez Berkshire Hathaway

Czy Warren Buffett polubił złoto? Czemu kupił akcje Barrick Gold? Co jego ruch oznacza dla dolara, złota, amerykańskiej gospodarki? Oto opinie ekspertów dotyczące zakupu akcji Barrick Gold przez Berkshire Hathaway.

W połowie sierpnia ukazała się informacja, która zelektryzowała rynki finansowe. Oto Warren Buffett kupił akcje kopalni złota Barrick Gold za blisko 600 mln USD, a pozbywał się udziałów w amerykańskich bankach.

Ta informacja elektryzuje do dziś. Analitycy, eksperci, dziennikarze – wciąż debatują nad tym co tak naprawdę oznacza ruch Buffetta. Emocje są tak duże, bo przez dekady Wyrocznia z Omaha uważała inwestowanie w złoto za niemalże debilizm, w obliczu istnienia innych opcji, takich jak akcje czy choćby ziemia uprawna.
 

Postanowiliśmy przybliżyć kilka najciekawszych opinii na temat inwestycji Buffetta w akcje kanadyjskiej spółki wydobywczej Barrick Gold.

Jesse Felder: „Buffett zabezpiecza się przed wysoką inflacją”

Buffett dawno temu inwestował w metale szlachetne i robi to ponownie – zwrócił uwagę Jesse Felder, autor bloga The Felder Report, w artykule “Why Warren Buffett Is Buying Precious Metals (Again)”.

Fedler przypomniał, że Berkshire Hathaway zakupiło w 1996 roku 111 mln uncji złota, na czym w ciągu 12 miesięcy świetnie zarobiło. Wspomniał o tym Buffett w liście do akcjonariuszy z 1997 roku.

W 1967 roku Buffett zajął dużą pozycję na srebrze. „Wtedy Buffett obawiał się demonetyzacji, czyli przerwania powiązania kursu USD z ceną złota i ona nastąpiła. Uważam, że zakup akcji Barrick Gold to podobny zakład ze strony Buffetta. Tylko że teraz nie będzie odejścia od standardu złota, raczej można się spodziewać powolnej utraty wartości dolara wobec złota. Rok temu w jednym z wywiadów partner biznesowy Buffetta Charlie Munger mówił, że obawia się sytuacji, w której rządy będą bezkarnie drukowały pieniądze na potęgę, bo to jest droga wenezuelska. Berkshire jest obecnie zbyt duże, by zabezpieczać się przed wysoką inflacją zakupem kruszcu fizycznego, ale może to zrobić kupując akcje kopalni złota i to właśnie zrobiło” – podsumowuje Felder.
 

Zmiana r/r podaży pieniądza M3 w USA

podaż usd

Źródło: Felder Report

Peter Schiff: „Zakup akcji Barrick Gold przez Buffetta to sygnał kontrariański”

Znany miłośnik złota Peter Schiff - tuż po tym, jak pojawiła się informacja o wejściu Buffetta do akcjonariatu Barrick Gold – zwracał uwagę, że media głównego nurtu w USA poświęciły temu zdarzeniu zadziwiająco mało uwagi.

„Czemu Buffett wszedł w Barrick Gold? Co to oznacza dla złota, dla dolara, dla amerykańskiej gospodarki? Największe telewizje, na czele z CNBC, nie zadają tych pytań. Żaden reporter nie zadzwonił do mnie z prośbą o komentarz. Wall Street ma problem, bo zakup akcji Barrick Gold przez Buffetta to sygnał kontrariański. Buffett to wciąż smart money i przybył na przyjęcie wcześnie, choć inni myślą, że on je przesypia” – stwierdził Schiff.
 

Zobacz także: Złoto indeksowane inflacją jest już drogie, ale popyt inwestycyjny na kruszec jest rekordowo wysoki

Paul Harris (Kitco): „Barrick Gold to biznes o mocnych fundamentach”

Ekspert portalu Kitco Paul Harris zwrócił uwagę, że Berkshire nieprzypadkowo zainwestowało właśnie w spółkę Barrick Gold. „Buffett od zawsze poszukuje mocnych fundamentalnie spółek, które mają pewne przewagi konkurencyjne, które zawsze są o krok przed konkurencją i które mogą dyktować ceny. Barrick Gold to tak naprawdę klasa sama w sobie na rynku złota. Ten koncern posiada kopalnie w świetnych lokacjach, jak Nevada w USA, ma plan wydobycia na 10 lat, dyktuje wysokie marże. To jest biznes o mocnych podstawach, który pasuje do portfela BRK” – stwierdził Harris będąc gościem podcastu Kitco.

Andrew Bary (Barron’s): „To nie Buffett kupił akcje Barrick Gold, tylko Ted i Todd”

Publicysta portalu Barron’s Andrew Bary przypuszcza, że to nie Buffett wpadł na pomysł zakupu akcji Barrick Gold, tylko ktoś z dwójki Ted Weschler – Todd Combs. Są to dwaj oficerowie inwestycyjny BRK, którzy mają pod własnym zarządem po 15 mld USD (czyli kontrolują 30 mld spośród niemal 220 mld USD aktywów Berkshire).

“Poszczególne pozycje Weschlera i Combsa mają wartość do 1 mld USD. Pozycje Buffetta mają wartość kilku miliardów USD. W IV kwartale 2019 roku BRK zainwestowało w spółkę Kroger około 500 mln USD i jak potem przyznał Buffett, był to właśnie ruch, za którym stał jeden z jego oficerów inwestycyjnych. Poza tym Buffett nigdy nie był fanem złota. Zwracam uwagę, że Berkshire nie skomentowało tej decyzji” – wskazał Bary.

Jego zdaniem, gdy spojrzymy na kilka ostatnich decyzji inwestycyjnych BRK, to Buffettowi można przypisać sprzedaż 35 mln akcji banku JPMorgan Chase za 3 mld USD oraz 85,5 mln akcji banku Wells Fargo również za około 3 mld USD. „Wells Fargo jest w portfelu BRK od ponad 30 lat i za tym ruchem musiał stać Buffett” – podkreślił publicysta Barron’s. Oczywiście, Buffett musiał jednak zaakceptować zakup akcji Barrick Gold.
 

Notowania Barrick Gold na tle indeksu S&P / TSX 60

tsx barrick

Źródło: MarketScreener.com

Dominic Frisby (MoneyWeek): „Ruch Buffetta zapowiada wielką hossę na akcjach producentów złota”

Analityk rynku surowców i publicysta portalu MoneyWeek Dominic Frisby ( co ciekawe, jest on też… komikiem) podkreśla, że Warren Buffett nie jest może wielbicielem złota, ale bardzo dobrze je rozumie. „Buffett nie lubi złota, bo ono jest tylko longiem na strach. Buffett lubi biznesy, które dają cashflow. Lubi zarabiać na ludzkiej aktywności, na rozwoju amerykańskiej gospodarki. Buffett wie, że złoto to tylko zabezpieczenie, to tylko polisa ubezpieczeniowa” – stwierdził Frisby.

To dlatego, zauważa Frisby, BRK nie kupiło złota, tylko akcje spółki, która działa na rynku złota. „Ona płaci dywidendy i generalnie jest wielkim biznesem, co z pewnością odpowiada Buffettowi. Co prawda, jej wycena jest obecnie na tym samym poziomie, co w 2006 i 2012 roku, gdy złoto było o wiele tańsze. Jednak to pokazuje, że jej akcje mogą być wielką okazją. Obecnie spółką kieruje ceniony menedżer Mark Bristow i można się spodziewać, że będzie sobie ona radziła świetnie w warunkach hossy na złocie” – stwierdził Frisby. I dodał, że jego zdaniem ruch Buffetta zapowiada wielką hossę na akcjach producentów złota.
 

Notowania VanEck Vectors Gold Miners ETF od 2006 roku

gdx

Źródło: Yahoo Finance

Zobacz także: 11 powodów, dla których ludzie sukcesu i profesjonaliści z różnych branż niekoniecznie są dobrymi inwestorami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.