GUS podaje oficjalny odczyt inflacji za sierpień. Czy to już szczyt w 2022 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 wrz 2022, 10:02

GUS podał oficjalny odczyt inflacji za sierpień - wyniosła 16,1%. Pytanie czy szczyt jest za nami

16,1% - tyle wyniósł oficjalny odczyt inflacji w sierpniu opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Czy to już szczyt w 2022 roku?

Szacunkowy odczyt inflacji - opublikowany jeszcze na koniec ubiegłego miesiąca - zaskoczył ekonomistów, którzy oczekiwali spowolnienia wzrostu cen względem lipca. Oczekiwano, że wskaźnik CPI zostanie obniżony dzięki spadkom cen paliw. Jednak za wzrost CPI w sierpniu odpowiadały głównie ceny żywności, energii, a także wzrost inflacji bazowej.

Wrześniowa podwyżka stóp procentowych była podyktowana głównie szacunkowym odczytem inflacji za sierpień. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowali, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pb. Teraz pytanie jaką decyzję podejmą podczas październikowego posiedzenia. Jak widać, 11. podwyżka nie spowolniła inflacji, choć niektórzy dostrzegają jej szczytu, ale tylko w 2022 roku.

„Jestem głęboko przekonany, że sierpniowy odczyt inflacji na poziomie 16,1 proc. był odczytem najwyższym w 2022 r. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach powakacyjnych będziemy mieli o kilka dziesiątych, może 0,4 pkt. proc. miesiąc do miesiąca, obniżenie inflacji. (...) Jeśli to się potwierdzi, to myślę, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych jest bardzo bliski. Być może okaże się, że środowa podwyżka była ostatnią w tym cyklu. Być może jeszcze jedna nastąpi, także minimalna” – komentował Henryk Wnorowski, członek RPP.

wskaźniki

Źródło: GUS

Zobacz także: Inflacja na początku 2023 roku przekroczy 20%, a członkowie RPP przedstawiają skrajne prognozy dla stóp procentowych

Inflacja w Polsce będzie jeszcze wyższa

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego inflacja w Polsce została wywołana czynnikami zewnętrznymi. W głównej mierze na wzrost cen wpływa trwająca wojna w Ukrainie czy sytuacja postpandemiczna. Choć w jego ocenie, wskaźnik CPI w kraju rośnie już wolniej.

„Inflacja nadal rośnie, choć znacznie wolniej niż dotychczas. Sytuacja gospodarcza jest bardzo dobra, ale widać lekkie spowolnienie. Mamy cały czas do czynienia z szybkim wzrostem gospodarczym oraz wynagrodzeń” – powiedział Adam Glapiński na ubiegłotygodniowej konferencji.

Mimo że w najbliższych miesiącach spodziewane jest wyhamowanie inflacji, to początek 2023 roku nadal będzie stać pod znakiem dwucyfrowych odczytów. Ludwik Kotecki, członek RPP, dość mocno podkreśla, że w wyniku podwyżek cen gazu i energii inflacja w Polsce przekroczy 20%. Według jego prognoz nawet do końca 2024 roku wskaźnik CPI nie spadnie poniżej 10%.

Można powiedzieć, że to inflacja jest głównym winowajcą trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych. Członkowie RPP zdecydowali w zeszłym tygodniu o 11. już podwyżce, tym razem zdecydowanie mniejszej, bo o 25 pb. Spodziewany, niższy odczyt inflacji za wrzesień będzie mógł wskazywać, że na razie podczas posiedzeń RPP podwyżki zostaną wstrzymane. Choć oficjalnie cykl nie został zakończony, co podkreślał jeszcze Adam Glapiński.

Tydzień odczytów inflacji na świecie

Na początku tygodnia pisaliśmy, że w tym tygodniu czeka nas wysyp danych o wskaźniku CPI. Najważniejsze otrzymaliśmy we wtorek z USA, gdzie wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w tempie 8,3% w ujęciu rocznym, czyli mniej, niż zakładano.

W Niemczech zanotowano wskaźnik CPI na poziomie 7,9% w ujęciu rocznym, a to oznacza powrót do rekordów z maja. Najmocniejszy wzrost cen zanotowały ceny produktów energetycznych pomimo zastosowanych ulg. Podobnie jest w Polsce, gdzie na początku roku wprowadzono tarczę antyinflacyjną, a i tak z miesiąca na miesiąc odnotowujemy wzrost cen.

Zobacz także: Inflacja w USA i w Niemczech pozostaje wysoka, co oznacza zapewne kontynuację podwyżek stóp procentowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost