Stopy procentowe pozostają bez zmian kolejny miesiąc z rzędu. Pierwsza obniżka możliwa w 2024 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 mar 2023, 15:21

Stopy procentowe pozostają bez zmian kolejny miesiąc z rzędu. Pierwsza obniżka możliwa w 2024 roku

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Pierwsza, ewentualna obniżka może mieć miejsce dopiero w 2024 roku.

Dwudniowe posiedzenie RPP w marcu było kluczowe dla dalszego kształtowania się stóp procentowych w Polsce. Jak wielokrotnie podkreślano, podczas marcowego spotkania zaprezentowano najnowszą projekcję inflacji opracowaną przez Narodowy Bank Polski. I to prognozy na kolejne lata były bezpośrednim czynnikiem, który wpłynął na dzisiejszą decyzję podjętą przez RPP.

„Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 28 lutego 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5% w 2023 r. (wobec 11,1 – 15,3% w projekcji z listopada 2022 r.), 3,9 – 7,5% w 2024 r. (wobec 4,1 – 7,6%) oraz 2,0 – 5,0% w 2025 r. (wobec 2,1 – 4,9%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,1 – 1,8% w 2023 r. (wobec -0,3 – 1,6% w projekcji z listopada 2022 r.), 1,1 – 3,1% w 2024 r. (wobec 1,0 – 3,1%) oraz 2,0 – 4,3% w 2025 r. (wobec 1,8 – 4,4%)” - napisano w komunikacie prasowym.

Jutro odbędzie się konferencja prezesa NBP, Adama Glapińskiego, podczas której powinno zostać zasygnalizowane czy cykl podwyżek stóp procentowych został oficjalnie zakończony. Rozpoczął się on w październiku 2021 roku i trwał przez blisko rok. Teraz pojawia się ważniejsze pytanie, kiedy można spodziewać się pierwszych obniżek. Większość ekonomistów zakłada, że nastąpi to dopiero w 2024 roku. Choć pojawiają się głosy, że do pierwszych obniżek może dojść jeszcze pod koniec 2023 roku.

„Pomimo wciąż wysokiej inflacji bazowej NBP może wykorzystać rewizję w dół ścieżki inflacji z projekcji do bardziej gołębiej komunikacji, np. do stwierdzenia, że nie potrzeba dalszego zacieśnienia polityki, z możliwością obniżek stóp pod koniec roku. Mamy bardziej jastrzębie nastawienie do inflacji w Polsce niż NBP i nadal uważamy, że polityka monetarna musi odegrać większą rolę w sprawdzeniu inflacji do celu” - napisali ekonomiści Goldman Sachs na początku tygodnia.

Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Resort finansów pracuje nad rozwojem rynku kapitałowego, stawia na rynek prywatny i świadome ryzyko

Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce

Jeszcze w ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że inflacja na świecie nie spada w oczekiwanym tempie, a to może skłonić Rezerwę Federalną USA do dalszych podwyżek stóp procentowych. Zacieśnianie polityki pieniężnej za Oceanem będzie mieć wpływ nie tylko na amerykańską gospodarkę, ale również na globalne rynki finansowe. Podczas dzisiejszego posiedzenia RPP zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

Dlatego też zarówno prezes NBP jak i członkowie RPP podkreślają, że wciąż jest za wcześnie na dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp procentowych w Polsce.

„Naszym scenariuszem bazowym jest utrzymanie dłużej stóp procentowych bez zmian. Okienko do obniżek pojawi się dopiero w 2024 roku” – pisali ekonomiści mBanku.

Sytuacja jest w głównej mierze zależna od dalszego kształtowania się inflacji. Jeszcze w lutym prezes Glapiński ocenił na konferencji prasowej, że inflacja w Polsce na koniec roku może być jednocyfrowa, w przedziale 6-9 %. „Zbliżamy się obecnie do gwałtownego spadku inflacji w dół. Mamy nadzieję, ze to będzie po pierwszym kwartale, od marca. Wszystkie dane kolejne szczęśliwie na to wskazują” – powiedział Adam Glapiński.

Najnowsze dane o inflacji zostaną zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny już w przyszłym tygodniu. Wtedy poznamy oficjalny odczyt wskaźnika CPI za luty.

Zobacz także: Inflacja na świecie spada zbyt wolno. Możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych w USA zwiększa niepokój inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost