Mudita założyciela CD PROJEKT Michała Kicińskiego tworzy wentylatory dla pacjentów z COVID-19
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 kwi 2020, 06:50

Mudita - spółka założyciela CD PROJEKT, Michała Kicińskiego - tworzy wentylatory dla pacjentów z COVID-19

Mudita - startup założony przez Michała Kicińskiego założyciela i jednego z najwiekszych akcjonariuszy CD PROJEKT pomaga w walce z koronawirusem. Spółka zaprojektowała wentylator, który będzie dostarczał tlen pacjentom z COVID-19.

Urządzenie Breath to propozycja od startupu Mudita. Ma ono wspomóc lekarzy w walce z koronawirusem. Zostało zaprojektowanie przez inżynierów polskiej spółki oraz medyków z Fundacji Badań Rozwoju i Nauki.

Firma Mudita poszukuje partnerów, którzy przyłączą się do projektu i pomogą w wyprodukowaniu urządzenia. Jak podkreśla Michał Kiciński, założyciel start-upu, jego firma technologiczna ma szansę na udzielenie pomocy w tym trudnym czasie, gdy brakuje respiratorów w szpitalach.

„Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. W obecnej sytuacji szpitale często nie dysponują wystarczającą liczbą respiratorów, a dokupienie nowego sprzętu jest trudne ze względu na jego wysokie koszty i ograniczoną dostępność” - napisano w komunikacie spółki.

wentylator Breath

Zobacz także: Mudita produkuje wentylatory dla pacjentów z COVID-19

Breath jest tańszy od respiratora

Urządzenie zaprojektowane przez inżynierów Mudity zostało nazwane Breath, ponieważ ma dostarczać tlen pacjentom chorym na koronawirusa. Jest to odpowiedź na coraz mniejszą dostępność respiratorów w polskich szpitalach.

Wentylator zaprojektowany przez polską spółkę wspólnie z lekarzami z Fundacji Badań Rozwoju i Nauki ma pomóc ratować życia pacjentom, w razie gdy zabraknie respiratorów. Ponadto, jest to urządzenie znacznie tańsze od respiratora. Obecnie jest ono w fazie testów. Planowane jest uruchomienie produkcji na masową skalę.

„Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy lokalnie w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać” - powiedział Michał Kiciński, założyciel Mudity.

„Sercem” wentylatora będzie worek AMBU. To prosty zestaw do resuscytacji i wentylacji oddechowej, który jest na wyposażeniu każdej jednostki medycznej. Mudita opracowała mechanizm, który uciskając worek AMBU, wtłacza tlen do płuc chorego. Dzięki temu, lekarz nie musi robić tego manualnie, może natomiast ustawić parametry tj. objętość powietrza wtłaczanego do płuc czy częstotliwość uciskania.

Co ciekawe, pomysł zrodził się dopiero kilkanaście dni temu. Po tygodniu prac powstał prototyp, który obecnie jest na etapie pre-produkcji. Inżynierowie z Mudity od początku mogą liczyć na wsparcie lekarzy z wiedzy medycznej.

Dr Dominik Drobiński, anestezjolog pracujący w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie podkreśla, że zaprojektowane urządzenie jest proste w obsłudze dla użytkowników, aby szybko przeszkolić medyków. Pozwoli to na uratowanie życia pacjentów, którzy w wyniku zarażenia koronawirusem, mają problemy z oddychaniem.
 

Zobacz także: Oto jak spółki giełdowe, mimo że same mają kłopoty, pomagają w walce z pandemią COVID-19 w Polsce

Od minimalistycznego telefonu po wentylatory

Mudita jest na rynku od 2013 roku, jednak głośno o spółce zrobiło się kilka miesięcy temu za sprawą zbiórki zorganizowanej na Kickstarterze. Podczas kampanii crowdfundingowej zbierano pieniądze na minimalistyczny telefon, który nie jest smartfonem, a tym bardziej nie ma dostępu do internetu.

Pomysłodawcą założenia spółki był Michał Kiciński, czyli współtwórca CD PROJEKT. W rozmowie sprzed kilku miesięcy podkreślał, że Mudita to najważniejszy projekt po odejściu ze spółki gamingowej.

Firma Mudita docelowo planuje zadebiutować na GPW w perspektywie 3-5 lat.

Zobacz także: Mudita to mój najważniejszy projekt po odejściu z CD PROJEKT - Michał Kiciński

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost