Comarch liczy, że segment ERP wypracuje 500 mln zł przychodów do końca '23 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sie 2022, 14:29

Comarch liczy, że segment ERP wypracuje 500 mln zł przychodów do końca '23

Comarch liczy na to, że segment rozwiązań ERP grupy wypracuje 500 mln zł przychodów do końca 2023 roku - poinformował wiceprezes Zbigniew Rymarczyk w trakcie konferencji.

"Wypracowanie przychodów na tym poziomie jest w naszym zasięgu, co pokazują wyniki za pierwsze półrocze 2022 - zafakturowana 'marża' (sprzedaż usług i licencji własnych Comarchu powiększona o marżę na towarach obcych - PAP) wzrosła rok do roku o kilkanaście proc. i przekroczyła 200 mln zł. Plan na cały rok zakłada wzrost sprzedaży co najmniej o 10 proc. więcej niż w 2021 r. Jeżeli w 2023 r. sprzedaż wzrośnie o 5 proc., to osiągniemy cel zdefiniowany w Planie 7500" - powiedział Rymarczyk.

"Plan 7500" został ogłoszony w 2016 roku i zakładał zwiększenie przychodów segmentu ERP Comarchu (oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami) do 500 mln zł w siedem lat.

Segment rozwiązań ERP Comarchu w pierwszym półroczu 2022 roku zwiększył sprzedaż o 17 proc. do 204 mln zł - była to najwyższa dynamika od 4 lat. W Polsce sprzedaż wzrosła o 21 proc. do 130 mln zł. Z kolei sprzedaż rozwiązań w chmurze zwiększyła się o 18 proc. do 32 mln zł. Rymarczyk poinformował, że dynamika była zaniżona przez efekt wysokiej bazy, a porównywalna sprzedaż w chmurze była 41 proc. wyższa niż przed rokiem. Zysk segmentu ERP wzrósł w pierwszym półroczu o ponad 20 proc.

W ubiegłym roku sprzedaż dywizji ERP wzrosła o 7 proc. i sięgnęła 431 mln zł.

Rymarczyk poinformował, że spółka nadal zwiększa udziały w rynku, co - zdaniem wiceprezesa - jest m.in. zasługą szerokiej oferty, obejmującej gamę produktów ERP dla klientów o różnej wielkości, branży i kraju działania, oraz licznych dodatkowych modułów (m.in. dla e-commerce, handlu, logistyki, magazynowania, HR).

Jak ocenił Rymarczyk, dużym katalizatorem dla rynku ERP będzie wejście w 2024 roku obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. W przyszłym roku Comarch liczy również na wysoką sprzedaż nowej aplikacji sPrint, służącej do zarządzania wydrukami (ma zastąpić rozwiązanie SAP Crystal Reports).

Wiceprezes jest zdania, że trwające spowolnienie gospodarcze będzie korzystne dla grupy, ponieważ w otoczeniu wysokiej inflacji i podwyższonych kursów walut rodzime firmy mogą poszukiwać tańszych, krajowych rozwiązań. Do tego z rynku IT mogą wypaść nierentowne podmioty.

"Ponadto wielu klientów w ostatnich latach wyrosło z tzw. rozwiązań pudełkowych i szukają czegoś większego" - dodał.

(PAP Biznes), #CMR

kuc/ gor/

Zobacz także: ComArch SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości