Wysokie koszty realizacji główną barierą ograniczającą inwestycje w tym roku - GUS | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 maj 2024, 11:06

Wysokie koszty realizacji główną barierą ograniczającą inwestycje w tym roku - GUS

Wysokie koszty realizacji inwestycji są najczęściej wymienianą barierą ograniczającą inwestycje w bieżącym roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednią edycją badania, we wszystkich badanych sektorach gospodarki nastąpił wyraźny spadek wskazań na wysoką inflację jako barierę ograniczającą inwestycje.

"Wysokie koszty realizacji inwestycji są najczęściej wymienianą barierą ograniczającą inwestycje w bieżącym roku. Na tę barierę wskazało od 42,8 proc. jednostek handlu hurtowego do 58,9 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego" - napisano w komentarzu do badania GUS.

W porównaniu z poprzednim badaniem, wskazania na wysokie koszty realizacji inwestycji spadły w przypadku jednostek budowlanych i handlu hurtowego (spadek odpowiednio o 4,1 pkt. proc. i 2,9 pkt. proc.), natomiast wzrosły w przypadku jednostek przetwórstwa przemysłowego i handlu detalicznego (wzrost odpowiednio o 4,6 pkt. proc. i 2,5 pkt. proc.).

Jak wskazuje GUS, w porównaniu z poprzednią edycją badania, we wszystkich badanych sektorach gospodarki nastąpił wyraźny spadek wskazań na wysoką inflację jako barierę ograniczającą inwestycje (od 11,1 pkt. proc. wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego do 13,7 pkt. proc. wśród jednostek handlu detalicznego).

"Na uwagę zasługuje również spadek wskazań na niepewną sytuację makroekonomiczną jako barierę ograniczającą inwestycje we wszystkich badanych sektorach gospodarki (największy spadek o 3,9 pkt. proc. w przypadku jednostek sektora przetwórstwa przemysłowego)" - zaznaczono.

Wśród przedsiębiorstw dominują wskazania utrzymania inwestycji na poziomie z zeszłego roku.

"Taką możliwość zgłosiło od 42,1 proc. podmiotów przetwórstwa przemysłowego do 66,0 proc. jednostek handlu hurtowego. W porównaniu z poprzednią edycją badania z lutego br., poprawiły się perspektywy inwestowania wśród jednostek handlu detalicznego (zwiększenie odsetka podmiotów wskazujących na wzrost inwestycji o 3,0 pkt. proc. do poziomu 15,2 proc.), w tym szczególnie w przedsiębiorstwach dużych (wzrost wskazań o 6,3 pkt. proc. do poziomu 22,6 proc.)" - napisano.

"Na uwagę zasługuje wzrost pesymizmu wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego, gdzie nastąpiło zwiększenie odsetka wskazań na spadek poziomu inwestycji (o 2,2 pkt. proc. do 30,0 proc.)" - dodano.

Jak wskazują autorzy opracowania, nadal przeważają oceny wskazujące na neutralny wpływ obecnych zmian sytuacji firmy i otoczenia na skłonność do podejmowania inwestycji - na ten wariant odpowiedzi wskazało od 63,3 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 75,1 proc. jednostek usługowych.

"W porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania, w większości sektorów gospodarki nastąpił spadek odsetka wskazań na negatywny wpływ zmian zachodzących obecnie w sytuacji firmy i jej otoczeniu na skłonność do podejmowania inwestycji. Największe zmiany w tym zakresie wystąpiły w przypadku jednostek usługowych (spadek o 4,8 pkt. proc.), w tym szczególnie w sekcjach zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek odpowiednio o 6,4 pkt. proc. i 5,8 pkt. proc.)" - napisano.

"Wyjątek stanowi sekcja przetwórstwo przemysłowe, gdzie nastąpił wzrost wskazań na negatywny wpływ zmian na skłonność do podejmowania inwestycji (wzrost o 2,4 pkt. proc.), w tym szczególnie wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (wzrost o 5,1 pkt. proc.)" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost