Dywidena Alior Bank. Spółka podzieli się zyskiem z akcjonariuszami pierwszy raz w historii
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
28 lut 2024, 07:16

Alior Bank z pierwszą dywidendą w historii. Oto jaka będzie stopa dywidendy

Po wielu latach oczekiwania, Alior Bank ogłosił wypłatę swoje pierwszej dywidendy. Od czasu debiutu w 2012 r. przychody banku znacząco wzrosły, a wraz z nimi zyski i możliwość zabezpieczenia kapitału. To prowadzi do pierwszej w historii wypłaty zysku dla akcjonariuszy.

Alior Bank zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2012 r. Przychody od tamtego okresu wzrosły kilkukrotnie. Podobnie jak zysk netto. Jednocześnie bank zaczął spełniać wymogi kapitałowe do wypłaty dywidendy.

Zgodę na podział zysku wydała Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zezwoliła na wypłatę do 50% zysku netto za 2023 r. zaznaczając, że bank już spełnia podstawowe kryteria określone w stanowisku KNF dotyczącym polityki dywidendowej. Jednak, zgodnie z zaleceniami KNF, bank może wypłacić dywidendę, przy czym maksymalna kwota wypłaty nie może przekroczyć zysku rocznego pomniejszonego o kwotę zysku już zaliczonego do funduszy własnych, a Alior Bank zaliczył do funduszy własnych cały zysk wypracowany w trzech pierwszych kwartałach. Ponadto, KNF zaleciła Alior Bankowi, aby bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, nie podejmował działań mogących wpłynąć na obniżenie funduszy własnych – czyli np. wypłaty poprzednio zatrzymanych zysków.
 

Kurs akcji Alior Bank

Alior Bank


Stąd decyzja banku o wypłacie pierwszej dywidendy w wysokości ok. 570 mln zł z zysku netto, czyli w wysokości ok. 4,36-4,37 zł na akcję.

"Dokładna kwota rekomendowanej dywidendy za 2023 r. zostanie wskazana po uzyskaniu pozytywnej oceny Rady Nadzorczej Banku dla wniosku Zarządu Banku o podjęcie przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku uchwały w przedmiocie sposobu podziału zysku za rok obrotowy 2023" - podano w komunikacie.

Zobacz także: W 2024 roku banki wypłacą rekordowe dywidendy. 7 banków z naprawdę wysokimi dywidendami 

Pierwsza dywidenda Alior Banku

Ten przełomowy krok dla Alior Banku nie tylko zwiększa wartość dla akcjonariuszy, ale także wskazuje na możliwość dołączenia banku do grona instytucji dywidendowych na GPW.

Mimo znaczącego wzrostu kursu akcji banku w ostatnich 12 miesiącach, gdzie wycena banku podwoiła się, stopa dywidendy utrzymuje się na atrakcyjnym poziomie około 5%.

Pierwsza dywidenda Alior Banku stanowi nie tylko zwrot dla inwestorów, ale także sygnał stabilności finansowej i potencjału wzrostowego banku. Jest też zwiastunem możliwych przyszłych wypłat, które mogą stanowić już zdecydowanie większy odsetek zysku netto.

Dzień dywidendy jeszcze nie został ustalony.

Zobacz także: Dywidenda z Pekao w 2024 roku będzie rekordowa. Bank zapowiedział ile zysku chce przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.