RPP tym razem zaskoczyła! Podwyżka stóp procentowych wyższa od oczekiwań. Główna stopa jest już znacznie powyżej 4%
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 kwi 2022, 14:53

RPP tym razem zaskoczyła! Podwyżka stóp procentowych wyższa od oczekiwań. Główna stopa jest już znacznie powyżej 4%

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) podniesiono główną stopę proc. o 100 pb. To już 7. podwyżka od października 2021 roku, a stopa referencyjna jest już na poziomie 4,50%. Jest to najwyższa podwyżka od rozpoczęcia cyklu w ubiegłym roku.

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych była niemal pewna. Pojawiało się jedynie pytanie jak wysoka będzie. Zakładano, że może ona wynieść 50 lub 75 pb, po publikacji szacunkowej inflacji za marzec. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wyniosła ona 10,9%, choć konsensus zakładał poziom 10,1%. Tym samym, po raz pierwszy w tym roku, decyzja podjęta przez członków RPP opierała się o najnowsze dane z minionego miesiąca.

„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” - napisano w oficjalnym komunikacie RPP.

Przypomnijmy, że cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się w październiku 2021 roku, kiedy jeszcze stopa referencyjna wynosiła 0,1%. Jak wygląda aktualny poziom stóp procentowych w Polsce?

  • stopa referencyjna 4,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 4,55 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 4,60 proc. w skali rocznej.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce po najbliższym posiedzeniu RPP przekroczą 4%, wynika z oczekiwań analityków

Cykl podwyżek stóp procentowych wciąż trwa

Podwyżki stóp procentowych rozpoczęły się w październiku 2021 roku i do tej pory już 7-krotnie poszły one w górę. I tak naprawdę nie wiadomo ile może jeszcze potrwać cykl, gdyż prognozy są różne. Jeszcze na początku tygodnia pisaliśmy, że ekonomiści PKO BP przewidują wzrost stóp procentowych do poziomu 4,75%. Jednak zakładają oni również, że może być i wyższy poziom ze względu na niepewność na rynku.

Z czego wynika trwający cykl podwyżek stóp procentowych? Z rosnącej inflacji, oczywiście. Początkowo, jeszcze w ubiegłym roku, tłumaczono, że jest to „efekt przejściowy”, a ceny w Polsce niebawem zbliżą się do poziomu celu inflacyjnego NBP, czyli do 2,5%. Tak się jednak nie stało, dlatego członkowie RPP rozpoczęli podwyżki stóp przy wskaźniku CPI na poziomie 6,8%. Teraz, według szacunkowych danych GUS-u, inflacja wynosi już 10,9%, dlatego też stopa referencyjna została podniesiona na dzisiejszym posiedzeniu o 100 pb i wynosi 4,50%. Podczas marcowego spotkania RPP zdecydowano o podwyżce o 75 pb.

Inflacja w Polsce (12 miesięcy)

inflacja w Polsce

Źródło: TradingEconomics

NBP publikuje w ciągu roku 3 projekcje dotyczące inflacji. Pierwsza miała miejsce w marcu i prognozowano w niej, że wskaźnik CPI w III kwartale br. sięgnie do 12%. Patrząc na dynamikę wzrostu cen w Polsce oraz fakt, że głównym czynnikiem wpływającym na rosnącą inflację jest ciągła niepewność związana z trwającą wojną, możemy się spodziewać zmiany prognoz przy kolejnej projekcji.

Zobacz także: Inflacja w Polsce jest już dwucyfrowa. GUS podaje szybki szacunek za marzec

Problem dla kredytobiorców

Podwyżka stóp procentowych jest największą bolączką dla kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem. Jeszcze niedawno pisaliśmy, że według raportu AMRON-SARFiN tylko 6% kredytów zostało podpisanych na stałe oprocentowanie. Jest to jednoznaczne z tym, że 94% kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem, co miesiąc ma coraz wyższą ratę kredytu. Problemem jest również rosnąca stawka WIBOR 3M oraz 6M, które wpływają na oprocentowanie kredytów.

Zobacz także: Polacy znowu będą mieli problem ze swoim kredytem na mieszkanie? W 2021 roku banki podpisały ćwierć miliona umów na kredyt hipoteczny, 94% ze zmiennym oprocentowaniem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost