Inflacja we wrześniu zgodna z szacunkowym odczytem GUS. Oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika CPI
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 paź 2023, 10:01

Inflacja we wrześniu zgodna z szacunkowym odczytem GUS. Oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika CPI

Inflacja we wrześniu spadła po raz pierwszy do jednocyfrowego poziomu od lutego 2022 roku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik CPI w minionym miesiącu wyniósł 8,2%, według oficjalnych danych.

Jednocyfrowy poziom inflacji był długo wyczekiwany przez rynek. Już szacunkowy odczyt pokazywał mocny spadek względem jeszcze sierpnia, choć ceny w stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyły się o 0,4%. Poziom wskaźnika CPI we wrześniu na pewno był powodem do zadowolenia dla Narodowego Banku Polskiego. Warto przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 75 pb, natomiast po szacunkowym odczycie inflacji za wrzesień wykonano ruch w dół o 25 pb.

„Inflacja jest 8,2%., zaraz, w następnym miesiącu będzie 7% z czymś. Na koniec roku będzie między 6 a 7% (…) Około połowy przyszłego roku będzie 5%, czyli już zejdziemy do inflacji pełzającej” – powiedział ostatnio Adam Glapiński, prezes NBP. „Wszystkie dostępne prognozy wskazują na dalszy spadek inflacji, nie tylko te NBP. (...) Niektóre instytucje (...) projektują spadek inflacji poniżej 4% w pierwszym kwartale przyszłego roku. (...) My zakładamy bardzo konserwatywnie 5 % w połowie przyszłego roku” – dodał.

Inflacja w Polsce

inflacja wrzesień

Źródło: GUS

Zobacz także: „Inflacja leci na łeb na szyję” – powiedział Adam Glapiński podczas konferencji NBP

Stopy procentowe w dół wraz z inflacją

Inflacja w Polsce jest w trendzie spadkowym już od kilku miesięcy. W ostatnim czasie wyczekiwany był jednocyfrowy poziom wskaźnika CPI, który miał usprawiedliwić planowane obniżki stóp procentowych. I mimo że w sierpniu inflacja wciąż przekraczała 10%, to członkowie RPP zdecydowali o pierwszym ruchu w dół już na wrześniowym posiedzeniu. Wyniósł on aż 75 pb, co zaskoczyło rynek. W minionym miesiącu natomiast odczyt CPI wyniósł 8,2% według oficjalnych danych GUS-u, a chwilę wcześniej obniżono stopy procentowe o 25 pb.

„Jeśli chodzi o nasze decyzje, dokonaliśmy pierwszej, znaczącej obniżki o 75 pb, w ten sposób zrobiliśmy wstecz te 3 obniżki, gdy nie wiedzieliśmy, że prognoza będzie taka w następnych pięciu kwartałach i skonsumowaliśmy to. Nie mogliśmy wcześniej tego zrobić, bo była niepewność czy inflacja będzie tak spowalniać w następnych kwartałach i latach. Generalnie jesteśmy zwolennikami dokonywania płynnych, stopniowych zmian, które nie burzą samopoczucia konsumentów, banków i przedsiębiorstw, wolimy serię mniejszych działań, zamiast skokowych, chociaż czasem trzeba wykonać dostosowania” – mówił Adam Glapiński podczas konferencji.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy w RPP popierali tak wysoką obniżkę we wrześniu. Jak wykazuje raport z posiedzenia w ubiegłym miesiącu, dotychczasowy poziom stóp procentowych (czyli 6,75% stopy referencyjnej) jest odpowiedni. „Niektórzy członkowie Rady wyrażali opinię, że biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą tempa dalszego spadku inflacji, a jednocześnie wobec perspektyw ożywienia gospodarczego, dotychczasowy poziom stóp procentowych jest właściwy, choć zaznaczali, że w przyszłości obniżka stóp procentowych może być zasadna” – napisano w raporcie.

Zgodnie z lipcową projekcją inflacji przygotowaną przez NBP, inflacja zbliży się do celu dopiero w 2025 roku i będzie to górne odchylenie w okolicy 3,5%. Nowa, zaktualizowana projekcja zostanie opublikowana w pierwszej połowie listopada. Tymczasem podczas konferencji prasowych, prezes NBP chętnie dzieli się swoimi prognozami dla wskaźnika CPI.

Zdaniem prezesa NBP, i nie tylko, inflacja w dość szybkim tempie spada w ostatnich miesiącach. Według prognoz, wskaźnik CPI wyniesie około 7% w październiku, natomiast do końca roku będzie w okolicy 6-7%. W połowie 2024 roku inflacja powinna już się obniżyć do 5%.

Zobacz także: Stopy procentowe po raz kolejny w dół. Rada Polityki Pieniężnej reaguje na szybki spadek inflacji we wrześniu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost